Izolacja termiczna budynków powoduje, że we wnętrzach nie zachodzi już naturalna wymiana gazów. Standardowa wentylacja lub otwieranie okien powoduje zaś utratę ciepła. Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedź to rekuperacja. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła
Czym jest rekuperacja? Zacznijmy od wyjaśnienia, po co w ogóle jest potrzebna. W starszym budownictwie cyrkulacja powietrza następowała w sposób naturalny poprzez wentylację grawitacyjną. Świeże powietrze było wtedy dostarczane przez nieszczelności lub nawiewniki w oknach. Wada tego rozwiązania to jednak ucieczka energii cieplnej, a także przedostawanie się do wnętrz kurzu i pyłu
Nowoczesne budownictwo dzięki doskonałej izolacji termicznej jest pozbawione nieszczelności, co ogranicza wymianę gazów. I właśnie tutaj wkracza system rekuperacyjny. Co to takiego? Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii. Oznacza to, że urządzenie pobiera ciepło ze strumienia powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazuje je strumieniowi powietrza zewnętrznego nawiewanego do pomieszczeń.
Jak działa rekuperacja?
System wymiany powietrza w rekuperatorze opiera się o przekazywanie temperatury między powietrzem wywiewanym i nawiewanym. Jak do tego dochodzi? Rekuperacja krok po kroku wygląda następująco:
- w rekuperatorze odbywa się ruch powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie,
- pierwszy strumień to świeże powietrze zewnętrzne,
- drugi strumień to zużyte powietrze wewnętrzne,
- strumienie omywają się w wymienniku ciepła (dzięki temu, że każdy płynie odrębnym kanałem, nie mieszają się ze sobą),
- ciepłe powietrze pozostawia swoją energię w wymienniku ciepła, z kolei zimne odbiera ją,
- na koniec całego procesu świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu lub pomieszczeniu.
Rodzaje rekuperatorów
Wymiana powietrza w pomieszczeniach może odbywać się na różne sposoby. Ma to zaś związek z rodzajem systemu rekuperacji, który może być:
- centralny – świeże powietrze jest doprowadzane kanałami (ukrytymi np. w podwieszanych sufitach) do wybranych pomieszczeń, z kolei główna centrala jest schowana w pomieszczeniu technicznym. W kategorii systemów centralnych w ofercie NOXA znajduje się rekuperator NXCFA oraz NXERV.
- decentralny (ścienny) – urządzenie jest montowane bezpośrednio w ścianie budynku, dzięki czemu nie wymaga montażu kanałów i wentyluje określone. Przykładem rekuperatorów ściennych jest seria NOXA WRV. Montaż takich urządzeń nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu, dlatego sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starszych budynkach.
Czy warto zdecydować się na rekuperację w domu?
Wymiana powietrza w domu jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia domowników. Rekuperacja będzie zaś doskonałym rozwiązaniem, które nie tylko zadba o stałą wymianę gazów, ale też zminimalizuje straty ciepła. Jakie jeszcze ma zalety?
- odzysk energii sprawia, że cieszysz się świeżym powietrzem przez cały rok, nawet przy skrajnych temperaturach zewnętrznych,
- wysokiej jakości filtry oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, poprawiając jego jakość,
- obniża wilgotność powietrza, zmniejszając ryzyko rozwoju pleśni.
Rekuperacja w domu eliminuje konieczność otwierania okien. Nie musisz już zatem martwić się przeciągami lub owadami napływającymi do wnętrz.
Jak wybrać odpowiedni system rekuperacyjny?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby rekuperacja z odzyskiem ciepła była idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Chcąc cieszyć się jak największym komfortem, zwróć uwagę na następujące cechy:
- rodzaj wymiennika ciepła i sprawność odzysku ciepła,
- rodzaj filtrów powietrza,
- hałas generowany przez urządzenie,
- sposoby sterowania,
- sterowanie bezprzewodowe,
- zaawansowane systemy filtracji.
Wszystkie te warunki spełniają systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła od NOXA.
Postaw na nowoczesne rozwiązania od NOXA!
Świeże powietrze i oszczędność energii to podstawowe korzyści, jakie daje rekuperacja. Czy warto więc zdecydować się na takie urządzenie? To świetny sposób na to, aby zadbać o swoje zdrowie oraz poprawić jakość życia. Wybierając rekuperator od NOXA zyskujesz też pełną kontrolę nad instalacją, a także cieszysz się wysoką wydajnością oraz intuicyjną obsługą. Skontaktuj się z nami na biuro@noxa.pl, a pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia.
Rekuperatory Noxa z dofinansowaniem na zakup
Wszystkie modele rekuperatorów Noxa znajdują się na liście ZUM (Zielonych Materiałów i Urządzeń), a to oznacza, że są objęte dofinansowaniem na ich zakup i montaż w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Więcej informacji o produktach Noxa na liście ZUM w artykule.
Hurtownie, instalatorów, projektantów oraz generalnych wykonawców zainteresowanych ofertą Noxa zapraszamy do:
- kontaktu ze Swoim przedstawicielem Noxa/Nabilaton
- zapisania się do Strefy Partnera, gdzie nowym Klientom zostanie przypisany dedykowany przedstawiciel Noxa
- kontaktu na adres biuro@noxa.pl
- zapoznania się z ofertą Noxa w kategorii rekuperacji (przegląd oferty Noxa) nowymi, lepszymi cenami na rekuperatory NXCFA – cennik Noxa
Klientów indywidualnych zainteresowanych ofertą zapraszamy do:
- wyszukania w zakładce Gdzie kupić instalatora z Państwa okolicy celem zakupu oraz montażu urządzenia